Kerst 2025 is al weer voorbij… Maar, hoe vierden de royals kerst? Ook kijken we terug naar de blogs van deze week.
We trappen af met hoe de Deense royals kerst vierden.
Kerst bij Deense royals
Het Deense koninklijk gezin ging op kerstavond in Kopenhagen naar de kerk. Koningin Mary droeg onder andere haar oranje MaxMara mantel, prinses Isabella zien we in een blauwe mantel van Hugo Boss, terwijl prinses Josephine koos voor een donkerbruine mantel op een donkerbruine blouse met stippen van Prada.

Ook op 25 december bezocht het voltallige gezin de kerstdienst. Dit keer koos Isabella voor een rode mantel (label; Prada), Josephine voor lichtgrijs (label: Prada) en Mary voor donkergroen (label: Harris Wharf).


Voor we naar de andere royals gaan, kijken we eerst naar koningin Máxima én naar de blogs van deze week.
Máxima
Zó kwam koningin Máxima in 2006 aan haar bijzondere hoedje. Josine schreef een blog over Máxima’s galajurken, die ze droeg in 2025.
Heb je al gestemd op de laatste poll van de maand?
Op 23 december gaf de RVD de kerstkaart van het koninklijk gezin vrij. Gezien alle reacties, waarvan de meesten niet zo positief waren, kon ik het niet laten om een geintje uit te halen.
Josine schreef over de saffieren vleugelbroche. Stel je voor dat je een outfit zou mogen lenen voor het kerstdiner van koningin Máxima, koningin Mathilde of van hun dochters. Voor welke outfit zou jij gaan?
Prinses Mabel
Prinses Mabel was vorige week te gast bij het programma Kefah en de wijzen. Daar sprak ze over rouw, en ook hoe donker het is geweest na het overlijden van prins Friso. Maar ze leed meer verliezen. Hoe ging ze daar mee om, hoe vond ze lichtpuntjes? Een echte aanrader om te kijken.

Foto © PPE/Nieboer
Kerst 2025
De afgelopen week hebben we in aanloop naar kerst veel foto’s gezien, maar ook nog heel wat bezoekjes van verschillende royals. Je kunt deze blogs hier terug vinden.
Maar, hoe vierden de royals zelf kerst? Van het Nederlandse koningspaar weten we dat ze dit jaar in Nederland zijn gebleven. Máxima’s moeder en haar broer Martín kwamen over naar Nederland. Máxima is vlak voor kerst gesignaleerd, terwijl in redelijke anonimiteit nog wat kerstinkopen kon doen. De kerstboom die voor Paleis Huis ten Bosch staat, is versierd met honderden kleine lampjes. Op social media verscheen een filmpje van het plaatsen van de boom. De kans is groot dat onze royals met kerst, vermoedelijk op kerstavond (24 december) ook ergens naar de kerk zijn geweest. Wáár ze naar de kerstnachtdienst gingen, is ons niet bekend.
Natuurlijk hield koning Willem-Alexander ook zijn jaarlijkse kersttoespraak.

Kerst bij Noorse royals
Het gezin van kroonprins Haakon en kroonprinses Mette Marit bracht de kerstdagen door in hun vakantiehuisjes in Uvdal. Daar bezochten ze op kerstavond ook de kerkdienst. Koning Harald en koningin Sonja kregen hun dochter en schoonzoon op bezoek, die ook met hen meegingen naar de kerk op eerste kerstdag.
Kerst op Sandringham
Veel van de Britse royals brachten eerste kerstdag samen door. Gezamenlijk werd de kerstdienst in de St. Mary Magdalene-kerk in Sandringham bezocht. Leuk om op social media ook filmpjes te zien van prinses Charlotte met haar spontaniteit. Ook fijn om te zien hoe goed de kinderen van William en Catherine blijkbaar kunnen opschieten van de kinderen van Williams nicht, Zara Tindall en Mike. Na de kerkdienst wordt er gezellig gekletst met Mia en Lena Tindall.

Prinses Beatrice en Eduardo waren samen met prinses Eugenie en Jack aanwezig bij de koninklijke familie. De twee York-prinsessen zullen het niet gemakkelijk hebben, maar worden duidelijk niet in de steek gelaten door de koninklijke familie.

Kerst in België en andere landen
Groothertog Guillaume sprak zijn allereerste kersttoespraak uit op 24 december.

Ook koning Filip, koning Charles, koning Felipe, koning Carl Gustaf en koning Harald spraken hun kersttoespraak uit.


Zo maar even wat dingen die mij opvallen om met jullie te delen in deze reactie:
Mooie mantels van de koninklijke Deense dames.
Onze koning draagt een keurig kostuum met mooie das tijdens de kersttoespraak.
En wat een prachtige rode bessentakken in de pot waar hij bijstaat in de hal.
Leuk dat de camera wat ronddraaide, zodat de gekozen locatie wat meer zichtbaar werd.
Bij kroonprinses Mette Marit treft mij op deze foto haar kwetsbaar ogende gezichtsuitdrukking, die mogelijk ook wat versterkt wordt door de effen zwarte outfit die ze daar draagt.
Engeland: Deze bruin geruite mantel en het bijpassende hoedje staan Catherine heel charmant en is een leuke variant op de vaak effen gekleurde mantels die ze draagt.
Prinses Charlotte poseert zo gezellig en onbevangen voor de camera tussen het publiek.
Haar mantel kleurt mooi bij het bruin van mama’s kleding.
De kinderen zien er feestelijk, op z’n royal Engels gekleed uit voor deze gelegenheid.
Van de getoonde kerstbomen vind ik die waar koning Filip ( België) bij staat tijdens zijn kersttoespraak het meest verfijnd. Die versiering oogt klassiek chique en verveelt niet gauw.
Groothertog Guillaume heeft een prettige warme stem om naar te luisteren.
Mooi om zo een kijkje te nemen bij de diverse Royals hoor, en te zien hoe het overal weer anders is.
Juist leuk om de verschillen te signaleren; wat zou het saai zijn als het overal hetzelfde is.
Nou de ster van deze blog is Guillaume.
Zo ontspannnen, relaxt en zeer vriendelijk hij overkomt voor een eerste kersttoespraak.
Heel mooi kerstig decor.
Charlotte haar mantel zit als gegoten en de kleurstelling is echt van nu.
Verzorgd maar toch jong, heel lief hoe ze sommige mensen een hug gaf.
Een verademing om Guillaume te horen spreken! In tegenstelling tot zijn vader Henri is hij “gewoon” hier in Luxemburg naar school geweest en spreekt het Luxemburgs precies zoals een Luxemburger dat ook spreekt. Bij Henri klinkt zijn Luxemburgs heel onnatuurlijk, moeizaam en geforceerd, doorspekt met onnodig veel Franse woorden = ik heb dit altijd jammer gevonden …
Wat een mooie foto’s van Maxima! Misschien ook een blog waard?
https://www.volkskrant.nl/volkskrant-magazine/maxima-gidst-ons-door-het-familiearchief-na-zijn-overlijden-heeft-erwin-olaf-ons-een-werk-nagelaten-dat-is-mij-erg-dierbaar~bbfe6a7a/
Die heeft Josine voor later vandaag op de planning staan.
Wat ik nu ga schrijven wordt waarschijnlijk niet gewaardeerd, maar als ik deze foto,s zie ben ik altijd een beetje jaloers, waarom zien we nooit zoiets van ons koningshuis?
Doen ze deze dingen niet? Of is dit te privé?
Of bang om anders denkenden te kwetsen?
Bedoel je de kerkgang van de andere koningshuizen? Dan begrijp ik je gevoel best wel. Ik weet dat het een prive aangelegenheid is en dat staat en religie in Nederland gescheiden zijn en dat is voor mij prima. Aan de andere kant zijn Max en WA voor de kerk getrouwd en zijn de prinsessen gedoopt. W.m.b. mogen we daar best iets van terugzien en dat hoeft echt niet breed uitgemeten te worden in de pers. Van Beatrix was ook algemeen bekend dat ze wel eens prive een kerkdienst bezocht.
Hiermee wil ik overigens absoluut geen discussie over religie mee los maken. Ik ben van mening dat dat aan ieder voor zich is.
Vrede op aarde 😊
Je beschrijft precies wat ik bedoel, het hoeft zeker niet uitgebreid, maar je mag er wel eerlijk mee omgaan, en voor uitkomen .
Kon niet omdat ze op een en ik citeer :”op een ‘geheime’ familie reis in Argentinië tijdens de kerstvakantie waren”, volgens de Nederlandse media.
De kerkgang van de oranjes?! Dat is vermoedelijk een formaliteit en bestaat niet uit een wekelijks bezoek.
Ze zijn liever op een circuit of tribune.
Terwijl WA heel gelovige voorouders heeft gehad.
En hoe jammer christelijk Nederland dat ook vindt: het is z’n goed recht. Hij is als koning niet verplicht om wekelijks naar de kerk te gaan.
Ik ben op de hoogte van WA zijn rechten.
En verplicht hem nergens toe.
Die woorden vind je terug in een sollicitatiegesprek en komen erg zakelijk over en dat is niet wat geloven inhoudt.
Dat neemt niet weg dat het ‘jammer’ is dat de koning niet de woorden onderstreept uit psalm 122: Ik ben verblijd wanneer men mij, godvruchtig opwekt zie mij staan, gereed om naar Gods huis te gaan. Kom ga met ons en doe als wij!
Ik zou hem dat Leven graag toewensen.
Maar goed dit is een modeblog en we wijken behoorlijk af.
En hij vertegenwoordigt ook mij een vrouw “die nergens aan doet”.
Andere kant is wel Máxima zien we bij een iftar maaltijd, dan zouden we de Koning toch ook eens bij een kerkdienst mogen zien? Of bij een kerstconcert oid.
De Koning is ook met enige regelmaat in een joodse tempel geweest. Ik denk dat ze in dat opzicht echt wel verbindend en voor alle Nederlanders proberen te zijn, en niet alleen hun eigen geloof benadrukken.
Dan moet ik denken aan het jubileum van de PKN, waar het koningspaar samen aanwezig was. Of de aanwezigheid bij de inauguratie van de Paus. Ik denk dat ze zoveel mogelijk proberen neutraal te zijn. Omdat ik zelf gelovig ben, zou ik dat nog wel meer willen zien. De aanwezigheid bij christelijke evenementen, bedoel ik dan. Maar ik snap de insteek van de koning ook wel. Juliana heeft om die reden ook het gebed voor een staatsbanket geskipt. Ze wilde neutraal zijn.
Het wel of niet of hoe vieren van kerst van de koninklijke familie is een privéaangelegenheid. We hebben hier een scheiding van kerk en staat. En de koning is hier ook niet het hoofd van een kerk zoals in sommige andere landen wel het geval is. Ik vind dat we dat ook mooi zo moeten houden.
En ik begrijp daarom ook heel goed waarom wij niks meekrijgen van het kerstgebeuren bij de koning en zijn familie.
Begrijp ik, maar hoe enthousiast werd er gereageerd toen Maxima destijds een Iftar bijwoonde.. …
Hoe leuk zou het om ook eens Kerstdiner met ouderen of andere groepen bij te wonen, en gesprekjes te voeren.??
Maar ik wil geen discussie losmaken hoor, dit was gewoon mijn gedachte bij het zien van de foto,s
Dat mag je gerust schrijven hoor. We moeten ons alleen wel realiseren, dat we deze foto’s ook niet van onze Belgische buren zien. De Luxemburgers ook niet. Dus blijkbaar is dit hier gebruikelijker. In Scandinavië zijn ze blijkbaar soepeler, delen ze meer. En in GB is het natuurlijk al zo lang zo dat de familie die route wandelt en dat daar veel mensen staan. Tja, bepaalde tradities. Ergens wil ik best weten wat ze in NL met de kerstdagen toen. Tegelijk gun ik ze dezelfde rust en momenten met alleen familieleden/vrienden die je zelf wilt ontvangen, net zoals wijzelf dat doen. Iets minder krampachtig mag wat mij betreft inderdaad best wel. Tegelijk kan ik de hang naar privacy, als ik vanuit mezelf redeneer, ook best wel begrijpen.
Ik respecteer zeker hun privacy, maar ik vind het ook wel erg magertjes wat we nu zien, of juist niet zien.
In Nederland is er ook geen sprake van een staatskerk met een rol van het staatshoofd. Ik snap dat het dan openlijk wat neutraler wordt.
Daar heb je een heel goed punt!