Avatar foto Door Josine Droogendijk
Lezersvragen 14 jul 2026 20 reacties

Lezersvraag: hoe kan Máxima zo goed op hakken lopen?

Of ze nu een rode loper van vijftig meter moet overbruggen of een wandeling van twee kilometer: Máxima loopt moeiteloos op de allerhoogste hakken rond. Hoe doet zij dat toch? Deze leuke lezersvraag kwam binnen. Hierbij het antwoord.

Oefening baart kunst. Het is zo’n spreuk die je eigenlijk niet wilt horen als je aan het begin van een leerproces staat, maar in het geval van hak-lopen is hij wel waar. Toen Máxima in 2001 aan het Nederlandse hof kwam, begon ze met kleine hakjes van zo’n 3 à 4 centimeter. Door de jaren heen werd de hak steeds iets hoger en dunner. Wie net als Máxima sierlijk rond wil lopen op stiletto’s moet dus oefenen, oefenen, oefenen. Toch zijn er ook wel wat trucjes waardoor de naaldhakken van 10, 5 centimeter (Máxima’s favoriete hoogte) beter te doen zijn.

Toen Máxima in de zomer van 2021 samen met Femke Halsema een hoge trap moest beklimmen, bleef de burgermeester van Amsterdam haken met haar schoen. Máxima gaf haar toen een goede tip, die ik nu ook kan delen met jullie. Bij het bewandelen van een trap of een ondergrond van keitjes moet je zoveel mogelijk op je tenen lopen. Dus je gewicht niet verdelen tussen de voorzijde van je voet en je hak. Komt je hak onverhoopt tussen een keitje vast te zitten, dan wipt hij gewoon weer omhoog bij de volgende stap. Datzelfde geldt ook voor geperforeerde treden of persroosters. Leun altijd iets naar voren.

Dan voorkom je dus zulke taferelen. Ook Máxima leerde het met vallen en opstaan.

Stap voor stap

Op een stabiele ondergrond zet Máxima juist bewust eerst haar hak neer, voor haar tenen de grond raken. Op de tenen landen of de gehele voet op de grond zetten oogt onnatuurlijk.

Ook belangrijk: neem rustige, kleine stapjes. Omdat hakken je balans verstoren, schieten benen al snel in de overlevingsstand. Je knieën blijven constant gebogen. Hierdoor lijkt het net alsof je halfzittend de kamer oversteekt. Neem je kleinere stappen, dan krijgen je benen de tijd om netjes te strekken bij elke landing.

Wil je lopen à la Máxima, haal de beweging dan ook uit je heupen in plaats van je schouders. Je bovenlichaam hoort nagenoeg stil en fier rechtop te blijven. Bij wie dit steevast fout gaat, is Stéphanie van Luxemburg.

Máxima, hakken en een ruwe ondergrond

En last but not least moet je ook je schoenen gewoon even voorbereiden op een stabiele wandeling. Zo laat Máxima de zool van haar pumps regelmatig inkerven om glijpartijen te voorkomen.

Ook laat ze weleens ruwe zooltjes aanbrengen onder haar pump.

Hopelijk is het nu duidelijk hoe het Máxima lukt om sierlijk op hakken rond te lopen. Ik wens de dames die haar willen evenaren veel succes en voor de rest heb ik ook een boodschap: hakken zijn geen verplichte kost. Ook met een plat schoentje of een bescheiden hak kun je mooi en elegant voor de dag komen. Kijk maar naar koningin Letizia.

Volgen
Laat het mij weten wanneer er
20 Commentaren
Nieuwste
Oudste

Van mij mag de hakken mode weer wat lager. Het staat heel mooi, maar wat een gruwel voor je rug en voeten… Máxima is lang genoeg, dus heeft de lengte niet nodig.

Ik vind hoge hakken er niet uitzien. Lopend of staand, ik heb altijd een associatie met varkenspootjes.

Mij niet gezien🫣. Ik heb een paar blauwe en zwarte pumps voor gelegenheden; mijn zitschoenen😉. Met laarzen, sneakers, loafers en ballerina’s kom ik een heel eind.

Na jaaaaren van hoge hakken en spitse (dans)schoenen, heel charmant en ik kon er ook prima op lopen, moeten mijn voeten nu wel de gevolgen dragen. Doorgezakte voorvoet en gevoelige tenen. Die worden nu verwend met bioslippers in huis en (leuke, dat wel) platte schoenen buitenshuis, ballerina’s, loafers en ook sneakers. Denk altijd als ik hoge hakken zie: gelukkig ‘hoef’ ik niet meer. Ze staan heel mooi bij een gelegenheid (en die heeft Maxima vaak) maar als ik vrouwen bijvoorbeeld in de supermarkt er mee zie dan vind ik het gewoon misstaan. Zoals een ex-roker zich extra ergert aan de rook van een ander. Vooral de pumps van Rossi die Maxima in alle kleuren heeft zijn plaatjes.

Mijn moeder zei ooit: Als je niet meer op hoge hakken kunt lopen, wordt je oud. Naja, bij sommige (koninklijke) dames lijkt het soms meer op een kunststukje dan sierlijk open. Ik zal zeggen doe waar je goed en zeker bij voelt, dan komt de elegantie en zelfverzekerheid vanzelf.

Prachtig hoor, hoge hakken. Het staat sjiek, elegant en kan kleding letterlijk naar een hoger level tillen. Maaarrrrrrr………….de arme voeten. Het kan toch niet goed zijn voor de “onderdanen” Letizia laat zien dat een lagere hak ook heel elegant kan staan. Zag pas dat Catherine ergens blootvoets moest lopen, en haar voetjes waren echt al beschadigt van het lopen op deze hoge hakken

Ik heb nog een tip die ik hier tot nu toe niet voorbij heb zien komen. Van die halve gelzooltjes aan de voorkant in je schoen doen. Heb die tip een keer gekregen van iemand en ik moet zeggen, het werkt echt. Het loopt veel comfortabeler.
Verder hou ik van hakken, maar ik wissel het ook geregeld af met sneakers in de zomer of platte laarsjes in de winter. En op pumps kan ik ook niet lopen, maar dat komt omdat ik dan last heb van de zijkant, de rand zit altijd net tegen een vervelend plek op mn voet. Ik heb liever iets met een bandje, of laarzen met hakken.
Maar verder vind ik het prachtig staan, eerlijk gezegd.
Dus al met al vind ik het echt knap dat Maxima zo goed op pumps kan lopen. Het zal ook nog wel schelen wat voor prijskaartje de schoenen hebben. Als het een heel goede kwaliteit en pasvorm is, zal het beter lopen neem ik aan.

Maxima heeft nog een voordeel voor hoge hakken: ze heeft grote voeten, dus je kunt veel makkelijker een hogere hak hebben omdat je voor de diagonaal van teen naar hak meer ruimte hebt.

En belangrijk voor lekker lopen op hakken: de vorm van de zool moet aansluiten bij jouw voetboog, de diagonaal die je vormt door op je tenen te lopen. Dan kun je idd gewoon fijn ‘normaal’ je voet afrollen van hak naar teen.

Tja, hakken. Ze kunnen elegant staan. Maar die hele hoge, waarbij de voet bijna verticaal komt te staan, vind ik net als Elisah niet eens mooi.
Verder zijn ze erg slecht voor het hele bewegingsapparaat: voeten, knieën, heupen, onderrug. Het hele lopen wordt er onnatuurlijk van. De tenen en voorvoet, die samengedrukt worden in de smalle punt van de schoen, maar ondertussen wel bijna het hele lichaamsgewicht op zich hebben rusten. De vorm van de schoen komt totaal niet overeen met de natuurlijke vorm van de voet. Een groot deel van de voetzool wordt niet gebruikt om op te lopen, terwijl hij daar tenslotte voor is bedoeld. De knie wordt in een onnatuurlijke stand gedwongen. De heupen moeten overcompenseren en ongetwijfeld krijgt de draagster daardoor last van de onderrug. Hoe langer ik ernaar kijk, hoe meer ik het van de zotte vind dat er nog steeds vrouwen op deze martelwerktuigen lopen.

In plaats van voeten als lelijk te beschouwen en pumps als elegant, pleit ik voor een herwaardering van de natuurlijk vorm en schoonheid van de voet.

👍👍

En de operaties die erop volgen en ellende ,
Genoeg mooie schoenen te koop met een elegante hak.
Ferragamo , Chanel en voordelige merken natuurlijk en ook de kittenheels. .

Persoonlijk vind ik het helemaal niet elegant, dames lopen voorovergebogen kijkend naar beneden om de paar stappen.
Niet allemaal maar het is ook nog eens funest voor de voeten. Genoeg ok,s gezien in het ziekenhuis wat als je wat lagere hebt voorkomen had kunnen worden.
Kijk maar eens naar de stand van de voeten als ze stil staan, bijna verticaal.

Als je net begint ook niet te lang achter elkaar er op lopen. Een dikkere hak geeft meer balans maar let er op dat de schoen niet te zwaar word dat loopt niet lekker en dan ga je alsnog stampen. Ik heb zelf heel veel geoefend als ik boodschappen ging doen, je loopt achter een kar kan toch niet te snel want veel mensen, de vloer is wel glad maar egaal dus perfecte ondergrond.
YouTube filmpjes hebben me ook goed geholpen! Plateau pumps helpen ook.

Nog een tip is om dansschoenen te kopen, daar kan je bij de schoenmaker een dunne zool onder laten zetten zodat je er buiten mee kan lopen, deze schoenen zijn echt gemaakt om uren op te zwieren. Maar ook voor deze schoenen geld dat je de hakhoogte niet te hoog moet doen als je weinig ervaring hebt hoe mooi het ook lijkt begin niet meteen te hoog.

Last edited 1 maand geleden by Luna

Klopt! Dansschoenen dragen comfortabel en hebben meestal een elegante leest. Dat extra zooltje is wel n must om ze buiten te kunnen dragen. Maar door de pasvorm dans je bijna over straat.

Hakken/pumps staan gewoon prachtig. Het is natuurlijk ergens nonsens dat vrouwen op zulke hoge hakken lopen maar even puur objectief gezien vind ik dat de hak het vrouwenbeen ontzettend goed doet. Het kan stijlvol zijn, gracieus, chique. Dat effect bereik je met een platte schoen niet.

Misschien wel grappig om te weten is dat rond de 16e en 17e eeuw juist mannen hakken droegen. Variërend in hoogte. Dit om macht en gezag uit te stralen. Weliswaar geen naaldhakken maar toch flinke hakken. Ik dacht dat toen de vrouwen dit ook gingen doen de mannen er mee gestopt zijn.

En voor de 16e/17e eeuw was het vooral praktisch tijdens het jagen te paard, dan moet je staan, omdat je alleen dan je bovenlichaam goed stil kunt houden. Om te voorkomen dat je uit de stijgbeugels gleed werd de hak geintroduceerd.

Klopt helemaal, kijk maar eens naar schilderijen uit de middeleeuwen…. .
Ik wist niet dat ze dat deden om wat meer macht uit stralen, maar ik denk ook niet dat die hakken daaraan hebben bijgedragen…. . .. 😀
Wel weer een leuk weetje.

Ik vind die hele hoge hakken soms een zielig / treurig gezicht als je ziet hoe er mee geworsteld wordt.¹Want er normaal mee lopen , zie ik niet veel.
En eigenlijk vind ik het bij bijna niemand mooi…..
Alleen als ze zitten ,met een elegante rok, liefst een beetje zwierig ,kan ik het waarderen .
Maar ik ben een vrouw, mannen zullen er anders naar kijken …..

Ja er zullen vast mannen zijn die er op een andere manier naar kijken, of vrouwen. Maar ik bedoelde meer dat ik vind dat met een mooie hak de hele houding van een vrouw vaak veranderd. Je komt automatisch wat meer rechtop te staan lijkt het? Zo bedoelde ik het eigenlijk :).

Mits je ermee overweg kan natuurlijk. Je ziet ook weleens mensen strompelen waarvan je denkt ‘doe maar niet’.

Elisah je had het niet beter kunnen verwoorden, helemaal mee eens.