In 2025 stonden er heel wat gala’s in de koninklijke agenda. Toch doken er maar weinig nieuwe galajurken op in Máxima’s walk-in closet. Een overzicht.
Laten we dan beginnen met de nieuwe exemplaren. Tijdens de troonswisseling in Luxemburg verscheen Máxima op de rode loper in een jurk van donkerblauw guipure kant. Doordat het rijke materiaal was aangebracht op een huidkleurige basis, leek het net alsof het was aangebracht op Máxima’s huid. Het ontwerp van Natan werd gecombineerd met diamanten en saffieren uit de koninklijke kluis.


Een heel andere, nieuwe jurk dook op in Kenia. De jurk komt uit de lente/zomer-collectie 2016 van het Italiaanse modehuis. Voor deze lijn liet de creatieve directeur zich inspireren door Afrika. De boodschap die de ontwerpen moeten overbrengen sluit perfect aan bij de lijn van het staatsbezoek. “Je kunt jezelf verbeteren door de ander te leren begrijpen.” De boodschap is tolerantie. En de schoonheid die voortkomt uit interculturele expressie.’

Galajurk 3: capejurk van NATAN
In Suriname verscheen Máxima ook in een nieuwe avondjurk op de rode loper. Het ontwerp heeft een diepe v-hals en wapperende capemouwen. Beide stijlelementen doen denken aan Máxima’s recente jumpsuits van Natan. Waar deze jurk vandaan komt, laat zich dus wel raden: Natan.

En dat waren alle nieuwe jurken alweer. Die van Valentino hing al een tijdje in haar kast, de twee aanwinsten van NATAN zijn vermoedelijk wel kakelvers. En dan gaan we nu verder met de bekende avondjurken die in 2025 ook opdoken. En dan staat hoog bovenaan natuurlijk de zachtroze rozenjurk van Valentino. Het kledingstuk debuteerde in 2006 en bleek negentien jaar na dato nog steeds te passen.

Capejurk 5: nog een Prinsjesdag
Op Prinsjesdag droeg Máxima haar jurk van Prinsjesdag 2011. Met de bloemenhoed van Berry Rutjes kwam het ontwerp van Jan Taminiau nog beter uit de verf.

Máxima’s zesde galajurk: ook een Prinsjesdagjurk
We blijven nog even in de sferen van Prinsjesdag, want de jurk van 2016 dook dit jaar ook weer op.

En nummer 7 is ook een Prinsjesdagjurk, maar dan die van 2019.

En last but not least dook ook die van Prinsjesdag 2009 nog op. Dit is jurk nummer 8 in de poll hieronder.

Jurk 9: een Indiase sari
In Suriname wonen veel mensen met Indiase roots. Dat Máxima juist daar haar zilveren sari van Jan Taminiau droeg, is dan ook vast geen toeval. Het kledingstuk debuteerde in 2019 tijdens het staatsbezoek aan India en is gemaakt van een echte sari.

Nummer 10: een Pakistaanse jurk
Van India gaan we door naar Pakistan, want Máxima droeg in 2025 ook haar Pakistaanse jurk. Hier lees je het mooie verhaal achter de creatie.

Nummer 11 en 12: Máxima’s Nederlandse galajurken
We hebben hierboven ook al wat Dutch Design gezien, maar ter afsluiting nóg twee. In Tsjechië droeg Máxima haar asymmetrische capejurk van Jan Taminiau.

En dan was er ook nog de rode jurk met ballonmouwen van Claes Iversen (nummer 12).

Met twaalf galajurken is de keuze weer reuze. Laat je me weten welke jurk jij het mooiste vond en waarom? Ik ben voor de roze rozenjurk gegaan. De mooie stof, het fonkelende borduurwerk én mijn korte gesprekje met Máxima over de jurk hebben samen gezorgd voor een stem van mijn kant.
Voor mij blijft de nummer 4 het mooist!