Tijdens een VN-bezoek aan India (2018) droeg Máxima een felgele omslagrok. In eerste instantie werd gedacht aan een cadeautje van het gastland. Toen ik deze week ging speuren naar de herkomst, stuitte ik echter op een New Yorkse rebel: Paul Ropp.
Wie was deze man die blijkbaar zelfs de garderobe van onze koningin wist te inspireren? Paul Ropp (1945–2023) was allesbehalve een traditionele modeontwerper. Deze in New York geboren avonturier leidde een bewogen leven; hij werkte in de muziekwereld en bezocht het legendarische Woodstock-festival, voordat hij de drukte van de stad verruilde voor de rust en spiritualiteit van India en Bali.
Kleding als een tweede huid
Ropp had een heel eigen kijk op mode. Zijn beroemde motto was dat hij kleding maakte voor mensen die eigenlijk het liefst naakt zouden lopen. Hiermee bedoelde hij dat mode nooit mag knellen of beperken. Hij ontwierp kleding die met het lichaam meebeweegt: vederlichte, handgeweven zijde en katoen dat zo zacht is dat het aanvoelt als een tweede huid. Zijn ontwerpen zijn een eerbetoon aan de zintuigen, vol prachtige patronen en sprekende kleuren.

Pionier in duurzaamheid
Lange tijd voordat ‘duurzaamheid’ een modewoord werd, werkte Ropp al op een verantwoorde manier. Hij weigerde stoffen weg te gooien en gebruikte elk overgebleven stukje textiel voor accessoires of interieurstukken. Zijn collecties kwamen tot stand in nauwe samenwerking met lokale wevers en handwerkers in India en Indonesië. Hiermee hielp hij eeuwenoude technieken in stand te houden en gaf hij deze ambachtslieden een wereldwijd podium.

De stijl van Paul Ropp laat zich het best omschrijven als artistiek en gedurfd. Het is mode voor de zelfverzekerde vrouw die niet bang is om op te vallen en die kwaliteit herkent. Geen wonder dus dat een modebewuste vrouw als Máxima, die een scherp oog heeft voor bijzondere stoffen en vakmanschap, bij hem terechtkwam. Paul Ropp was een visionair die liet zien dat traditie en een rebelse geest prachtig samen kunnen gaan.
Máxima en haar gele omslagrok
Máxima introduceerde haar gele omslagrok tijdens een VN-bezoek aan India. Sindsdien hebben we het kledingstuk niet meer gezien. (In het kader van de door Ropp zo belangrijk gevonden duurzaamheid een teleurstellende keuze.)

De Nawrilla-rok kost omgerekend €189,50. De basis van de rok is 100% zijde, maar niet zomaar zijde. Het is geweven op een zogenaamd jacquard-getouw. Dit is een complexe weeftechniek waarbij patronen direct in de stof worden geweven in plaats van erop gedrukt. Ropp koos er bovendien voor om de stof ‘omgekeerd’ te gebruiken, wat een unieke, subtiele textuur geeft.

Goed gevonden! Wat jammer dat deze rok niet nog een keer gedragen is. Ik vind het outfit in India echt leuk.
De jurk lijkt anders aan de onderkant bij Maxina is het niet schuin zoals de andere foto zou die aangepast zijn?
Als ze deze rok toch niet meer draagt dan mag ze deze wel naar mij sturen. Prachtige stof.